گوهرشناسی - ویژگی گوهر خوب

ویژگی ﮔوﻫرﻫﺎ

 

ﻣﺷﺧﺻﺎتی ﻛﻪ ﻳﻚ ﮔوﻫر ﺧوب ﺑﺎﻳد داﺷﺗﻪ ﺑﺎﺷد ﻋﺑﺎرﺗﻧد از

 

١ـ زﻳﺑﺎﻳﻲ (Beauty)

شامل رنگ، شفافیت، جلا، براقی، نوع برش، پدیده، نقوش زیبا یا ناخالصی زیبا می باشد

 

٢ـ استحکام و استقامت(Durability)

ﺷﺎﻣل سختی، سفتی، ثبات و استقامت می باشد

سختی (Hardness)

به معنای مقاومت یک سنگ در برابر خراش است. کانی ها از نظر سختی با توجه به جدول بین المللی سختی موس به ده درجه سختی دسته بندی شده اند. سختی یکی از خواص مهم گوهر بوده و باید از 7 بالاتر باشد.

 

جدول سختی موس

همانطور که در تصویر مشخص می باشد سختی ناخن دست در حدود 2.5، چاقو در حدود 5.1، شیشه در حدود 5.5 و فولاد در حدود 6.5 در مقیاس موس می باشد

 

سفتی (Toughness)

مقاومت یک جسم در برابر شکستن است که نوع ترکیب شیمیایی و پیوند اتمی از عوامل تاثیر گذار در سفتی می باشد.

ثبات و استقامت (Stability)

مقاومت یک سنگ در برابر تغییرات محیطی مثل حرارت، نور یا مواد شیمیایی می باشد. برای مثال آپاتیت در برابر حرارت، مروارید در برابر مواد شیمایی و کونزیت در برابر نور قوی، ضعیف می باشند

 

3ـ ﻛﻣﻳﺎﺑﻲ (Rarity)  

در دنیای تجارت هنگامی که عرضه کالا کم و تقاضا زیاد باشد، قیمت کالا افزایش می یابد. در بازار جهانی، گوهر ها از نظر کمیابی به دو دسته تقسیم می شوند:

الف: گوهرهایی که معادن آنها در اکثر نقاط کره زمین یافت شده، ولی مقدار اندکی از آنها برای عرضه در بازار جهانی جواهرات، از کیفیت مرغوبی برخوردار هستند.

ب: گوهرهایی که معادن آنها در برخی از نقاط کره زمین یافت می شوند که از مقدار استخراج شده، اندکی از آنها از کیفیت جواهری برخوردار خواهند بود. بنابراین این گروه از جواهرات قیمت بالاتری نسبت به گروه الف دارند.

 

نظرات (۰)

شما هم میتوانید اگر اطلاعاتی درباره گوهرشناسی - ویژگی گوهر خوب دارید ،در این قسمت وارد کنید.

    ثبت نظر