عقیق

عقیق

ارسال شده توسط پشتیبانی نگین یاب

2060 نمایش

عقیق از 20 هزار سال قبل از میلاد مسیح برای بشر شناخته شده بوده است. مصریان باستان در 3000 سال قبل از میلاد از آن استفاده می کردند. نام عقیق به روایتی از نام رودخانه Achates در جزیره ی سیسیل ایتالیا مشتق شده که احتمالا از قلوه سنگ های بستر این رودخانه در قدیم عقیق به دست می آمده است. البته واژه ی سامی عقیق بعدها وارد زبان های لاتین شده است و ریشه در زبانشناسی تمدنهای بین النهرین دارد

در فضیلت عقیق آمده است که یکی از چهار انگشتر امیرالمومنین عقیق بوده است. عقیق برای رفع حاجات توصیه شده است. عقیق برای حرز و دفع دشمنان و بلاها بوده است. عقیق فقر و تنگدستی را برطرف می کند و در دست کردن عقیق نفاق را زایل می کند. هرکه قرعه به انگشتر عقیق بزند بهره ی او تمام تر بیرون می آید. هرکه انگشتر عقیق داشته باشد عاقبتش مقرون به خیر و نیکی باشد. انگشتر عقیق مورث ایمنی در سفر می باشد و آدمی را از هر ضلالت و بدی و گمراهی نگاه می دارد. منقول است مادامی که انگشتر عقیق در دست باشد اندوهی به شخص نمی رسد وگفته شده در بهشت کوهی است از عقیق! همچنین نقل است دعا و عبادت کسی انگشتر عقیق در دست داشته باشد چهل درجه برتری دارد. توصیه شده است انگشتر عقیق به دست راست باشد.

 

باورها و درمان ها

عقیق طبع سرد دارد و تب را فرو می نشاند، تپش قلب را آرام و متعادل نموده و حس سلامتی و عمر طولانی را به همراه دارد. از عقیق برای حفاظت در برابر نیروها و افکار پلید به خصوص در مورد کودکان استفاده می شود، همچنین موجب ارتقای انرژی و نیرو، افزایش شجاعت و شهامت، افزایش طول عمر می گردد. به همراه داشتن عقیق در مواقع خطر، استرس و تنش ها مفید است و باعث تمرکز، افزایش درون گرایی و وسعت دید می گردد.

اونیکس موجب التیام سریع زخم ها و راحتی زایمان می گردد

مصریان باستان معتقد بودند که عقیق کارنلین موجب زنده شدن دوباره مومیایی ها می گردد. عقیق کارنلین را طلسم ضد خشم می شناسند.

مسلمانان قدیم پیش از دفن مردگان عقیق را در دهان آنها قرار می دادند با این فرض که به خاطر آن به بهشت خواهند رفت.

عقیق سفید نشانه ی صفا و محبت و نهایت سپاس و قدردانی از خوبی است

عقیق سارد مقاومت در برابر نگرانی، افسردگی و احساسات غم انگیز را افزایش می دهد و شخص حامل این سنگ تبدیل به فردی سازگار و خوش اخلاق می شود.

عقیق سبز باعث گشوده شدن عقده ها شده و توان سازگاری را افزایش و از نگرانی ها می کاهد.همچنین این عقیق فرد را در برابر عوامل منفی، کابوس و اوهام محفوظ نگه می دارد. درواقع عقیق سبز از بهترین سنگ های محافظ می باشد. طبق باور مردم رومانی دارنده عقیق سبز می تواند زبان مارمولک ها را بفهمد!

عقیق کریزوپر باعث می شود دارنده ی آن از انظار نامرئی بماند.

عقیق زرد شخص را از شر دزدان و راهزنان ایمن نگه داشته و برای سلامتی سفارش شده است.

 

خواص سری عقیق

تخیل برانگیز، از بین برنده ی ترس و میل به خودکشی و موانع درونی، بازکردن انقباضات گلو و بیان افکار و احساسات، ایجاد خلاقیت، دورکننده ی امواج منفی و دشمنان و جانوران موذی و سمی، طول عمر، ایجاد پایداری و ثبات، برکت، تعدیل فعالیت های جنسی مازاد، خوش شانسی

تسکین درد های پشت، کمر، پاها، استخوان ها و عضلات

تقویت ریه ها، معده، کبد، مغز، دستگاه گوارش، زایمان، چشم ها، دستگاه تولید مثل، رشد جنین، شنوایی، شجاعت و آرامش

درمان سوزش و خونریزی معده، ناهنجاری های مغزی، غدد، بی اشتهایی و کمک به هضم غذا، بیخوابی، رماتیسم، اسهال، آبله، گرفتگی عضلات، تومورها، ورم ها، خونریزی لثه، پروستات، صرع، بیماری های کبد و طحال و روده، تورم رحم، یبوست، آنورکسی، مسمومیت، جنون، تصلب شرائین، قاعدگی بیش از حد، زخم ها و ترس

 

اقسام عقیق

عقیق کارنلین

عقیق کارنلین: کارنلین یا عقیق قرمز، عقیق سرخ. تولید کننده های عمده این عقیق هندوستان، برزیل و اروگوئه می باشند. اکثر کارنلیان های موجود در بازار عقیق خاکستری رنگ شده ی برزیلی و اوروگوئه هستند. بهترین کارنلین از هند بدست می آید. از خواص سری عقیق کارنلیان میتوان به مظهر گرمی ، حیات بخش، تقویت کننده ی انرژی مثبت، دارای خصوصیات الکترومغناطیسی، اصلاح شخصیتی، ایجاد پایداری و خلاقیت و شادی و سلامتی و آگاهی و تمرکز، رفع توهمات و هذیان و یاس و شکاکیت اشاره نمود. این عقیق در تسکین انواع دردها، اضطراب، میگرن و سردردها، اعصاب، خارش، درد ورید ها کاربرد دارد.از عقیق کارنلیان می توان در درمان مسمومیت های خونی، رماتیسم، جراحات، آبله مرغان، التهابات، سنگ مثانه و کلیه ها، بیماری های مجاری ادراری، تومورهای تخمدان و انواع تب استفاده نمود.

 

عقیق سارد: این عقیق سخت تر و تیره تر از کارنلین است. نام این عقیق از ریشه اسمی شهر تاریخی سارد، تمدن باستانی لیدی واقع در آسیای صغیر گرفته شده است

انیکس

اونیکس (onyx): عقیق سیاه، عقیق چشم، عقیق با لایه های گرد،  بعضا با رگه های سفید

 

عقیق ساردونیکس: اونیکس با لایه های سفید و قرمز مایل به قهوه ای تیره سارد

عقیق کارنلین اونیکس

عقیق کارنلین اونیکس: با لایه های سفید و قرمز قهوه ای یا نارنجی کارنلین

عقیق شجر

عقیق شجر (dendritic agate): از نظر علمی عقیق محسوب نمی شود بلکه نوعی کلسدونی بی رنگ یا سفید خاکستری با اشکال درخت مانند است. نامش از ریشه یونانی به معنی شبیه درخت اخذ شده است. ماهیت نقوش روی عقیق ناخالصی هایی از جنس اکسید آهن یا منگنز می باشد که به رنگ قهوه ای تیره یا سیاه دیده می شوند. عقیق شجر از معادن برزیل، آمریکا و هند استخراج می شوند. در قدیم چون این سنگ از طریق بندر عربی "موشا" به اروپا حمل می شد به همین دلیل آن را سنگ موشا نیز می نامند.

عقیق خزه ای

عقیق خزه ای (moss agate): نوعی کلسدونی با ناخالصی های سبز، سیاه یا قهوه ای که شکلی شبیه خزه دارند می باشد. آمریکا، چین و هند استخراج کننده ی این نوع عقیق می باشند که در این بین هند بهترین کیفیت این عقیق را دارا می باشد. عقیق خزه ای سنگ حامی کشاورزان، باغبانان و روستائیان می باشد. این سنگ در تسکین دردهای سینوس های پیشنانی قابل استفاده است، همچنین جهت دوران بارداری و رشد جنین مفید می باشد. عقیق خزه ای تنظیم کننده ی چاکرای چهارم ، فشار خون، لوزالمعده و نبض می باشد.

عقیق منظره

عقیق منظره (picture agate,landscape agate, scenic agate, landscape agate)

عقیق سبز

عقیق سبز: کریزوپراز، کلسدونی سبز، یشم استرالیایی. نام این عقیق در زبان یونانی به معنی "تره فرنگی" می باشد. رنگ سبز سیبی این عقیق ناشی از اکسید نیکل است. تولید کنندگان عمده این عقیق لهستان، چک، ماداگاسکار، استرالیا، اطریش، کالیفرنیا، روسیه و برزیل می باشند.

عقیق کبود

عقیق کبود: کلسدونی مایل به آبی

عقیق زرد

عقیق زرد: سارد زرد، عقیق بقراوی، جزع حبشی اسامی دیگر این نوع عقیق می باشند

عقیق دودی

عقیق دودی

عقیق سفید

عقیق شیری: عقیق سفید. این عقیق باعث درک زمان می شود و در تسکین کوفتگی عضلات موثر است.

عقیق آتشین

عقیق آتشی: عقیق آتشین، عقیق آذرخشی، عقیق آذرین، عقیق اخگری، کلسدونی یا عقیق است با درونگیر های گوتیت و لیمونیت به طوری که این درونگیرها بعد از تراش رنگ و درخشندگی آتشگون از خود نشان می دهند. بهترین نوع این عقیق در آریزونا یافت می شود.

 

عقیق هیدروفان: عقیق آبدار، عقیق آبگون. درحقیقت نوعی اوپال است که به کندی آب خود را از دست داده است. این نوع عقیق داخل آب، آب را به خود جذب می کند و رنگ و جلایش بهتر می شود.

 

عقیق آوندی

عقیق ابری

عقیق ابری

 

عقیق اوروگوا

 

عقیق باختری: عقیق مغربی که درواقع عقیق نیمه شفاف نامرغوب محسوب می شود.

 

عقیق بادامی: عقیق ملافیر، عقیق لوزیگون، عقیق ایجاد شده درون درزها و روزنه های سنگ ها می باشد.

 

عقیق پرمانند: کلسدونی زرد، صورتی، نخودی، خاکستری، سفید شیری، نیمه شفاف تا کدر با درونگیر هایی پر مانند قهوه ای ، سیاه و نارنجی می باشد که اکثرا در تگزاس آمریکا و اوروگوئه دیده می شود.

عقیق چوبی

عقیق چوبی: درواقع چوبهای ماقبل تاریخ فسیل شده با عقیق می باشند که ملکولهای عقیق در جای جای سلولهای چوب نفوذ کرده و جایگزین آنها شده است.

عقیق رنگین کمان

عقیق رنگین کمانی: عقیق قوس و قزحی، کلسدونی های ورقه ای نازک واجد پدیده ی بازی رنگ خاص

 

عقیق ستاره ای: عقیق های دارای آستریسم در تراش کابوشن

عقیق یخی

عقیق یخی: کلسدونی خاکستری با لکه های سفید برف و یخ مانند

عقیق جاسپر

عقیق جاسپر: جاسپر های دارای لایه عقیق

عقیق مرجانی

عقیق مرجانی: مرجان فسیل شده با عقیق

 

عقیق قیطانی: عقیق نواری، عقیق راه راه، عقیق نیمه شفاف آبی رنگ دارای لایه های قیطان گون سفیدکه بیشتر در آفریقای شرقی دیده می شوند.

عقیق رودخانه ای

عقیق رودخانه ای: عقیق های کشف شده در بستر رودخانه مانند عقیق جلبکی یا عقیق مکه

 

عقیق خالدار: عقیق بیرنگ و نیمه شفاف به خال های زرد، سرخ، قهوه ای که بیشتر در ایالت اورگون آمریکا قابل مشاهده می باشد

 

عقیق پارچینی: عقیق موزاییکی، گونه ای عقیق مکزیکی است

عقیق خونی

عقیق خونی: عقیق روشن با لکه های قرمز خون مانند

عقیق داوودی

عقیق داوودی: عقیق با ادخلهای ساژنیت یا سوزنی های روتیل که این ادخل ها به شکل گل داوودی دیده می شوند

 

عقیق دلوت: از نام شهری در جوار دریاچه سوپریور آمریکا گرفته شده است

عقیق نقشه

عقیق نقشه: عقیقی که ادخلهای آن شکل نقشه جغرافیایی گرفته است

عقیق بارویی: عقیقی است که خطوط آن شکل برج و بارو به آن داده است و مانند استحکامات دیده می شود

عقیق فانتزی: عقیق فریبا، عقیق رنگین، عقیق ذوقی، عقیق خوشرنگ که تودرتو و لایه لایه ای دیده می شود

عقیق شیشه ای: عقیق اوبسیدین ، بعضا به شیشه های عقیق نمای تقلبی هم گفته می شود که درست نیست

عقیق فیروزه: عقیق های فیروزه ای رنگ شده به روش بهسازی و مصنوعی

 

نماد سالگرد ازدواج

عقیق نماد دوازدهمین و چهاردهمین سالگرد ازدواج می باشد

عقیق سارد نماد دهمین سالگرد ازدواج می باشد

 

مشخصات فیزیکی، شیمیایی، کانی شناسی و گوهر شناسی عقیق

شفافیت: شفاف تا اوپاک

وزن مخصوص: 2.55-2.70

سختی: 6.5-7

جلا: شیشه ای مات تا چرب

رنگ خاکه: سفید

سطح شکستگی: صدفی، خرد شدگی

رخ: نامشهود

رده بندی: تکتوسیلیکاتها

ضریب شکست نوری: 1.530-1.543

شکست دوگانه: دارد

زاویه حد: 40.2-40.5

سیستم تبلور: هگزاگونال، تریگونال تراپزوهدرال

طیف جذبی: 634-665-700 نانومتر

آنالیز عناصر تشکیل دهنده: سیلیسیم 46.74% - اکسیژن 53.26%

SiO2 :فرمول شیمیایی

 

مراقبت از عقیق

عقیق با حرارت ممکن است تغییر رنگ دهد، نسبت به نور مقاوم است، نسبت به اسید هیدروفلوریک حساس می باشد و تیزآب ممکن است باعث تغییر رنگ عقیق شود. برای مراقبت لازم است عقیق از اسید ها، نور خیلی شدید و سائیدگی محافظت گردد.

 

نحوه ی پاکسازی عقیق

اولتراسون، بخارشو، آب گرم و صابون

 

 

نظرات (۰)

شما هم میتوانید اگر اطلاعاتی درباره عقیق دارید ،در این قسمت وارد کنید.

    ثبت نظر